Momentálne pracujeme na odstránenie chyby - nefungujúce embedy v starších filmoch.
Ďakujeme za pochopenie.

VŠETKY NOVINKY UŽ OPRAVENÉ, pokiaľ Vám niečo chýba, kontaktujte nás na [email protected]
s pozdravom team najfilmy a najserialy

po novom S MINIMOM REKLÁM a VYSKAKUJÚCICH OKIEN

Najväčšou hviezdou českej kinematografie zostáva Karel Roden30.10.2018
Najväčšou hviezdou českej kinematografie zostáva Karel Roden

Rok čo rok česká kinematografia dokazuje, že patrí medzi najlepších tvorcov filmov na svete. Okrem kvalitnej generácie režisérov a scenáristov, ktorí posúvajú hranice kultúry v malej krajine ďalej, než je možné veriť, majú na dobre natočených filmoch zásluhu aj českí herci a herečky. Medzi najväčšie hviezdy patrí bezpochyby Karel Roden, ktorého tretie pokračovanie úspešného seriálu HBO Terapie sa už čoskoro dočká premiéry.


Karel Roden bol v minulosti predovšetkým hviezdou divadla. Pochádza z hereckej rodiny, sám študoval na DAMU, kde sa zoznámil s množstvom svojich hereckých kolegov. Okrem Národného divadla sa objavil aj v Divadle Na zábradlí či v Činohernem studiu. Začiatok deväťdesiatych rokov však strávil vo Veľkej Británii, kde sa zdokonalil v angličtine a venoval sa hereckým kurzom. Práve tu sa z neho začal formovať herec s osobitým vyjadrením, ktoré sú aj dnes pripisované predovšetkých dramatické úlohy osamelých mužov.

Medzi širšou verejnosťou sa preslávil filmovou úlohou vo filme Čas sluhov, kde sa predstavil s kolegyňou Ivanou Chýlkovou, s ktorou ho spájalo nielen štúdium, ale stali sa partnermi v osobnom živote. Nomináciu na Českého leva mu priniesla úloha vo filme Paralelní světy z roku 2001. Vynikajúci výkon však predviedol aj v typicky českej dráme z vidieckeho prostredia Kuře melancholik, kde stvárnil postavu charizmatického otca, ktorý sa nešťastnou zhodou životných okolností odcudzil svojmu synovi.

Dráma s tragickým koncom je verným odkazom tradície klasických českých filmov z tohto prostredia. A práve tento film je aj dokonalou ukážkou toho, aká filmová úloha svedči Rodenovi najviac – výrazný mužský hrdina, ktorí si ľahko získava rešpekt okolia a ktorý vzdoruje existenčným otázkam. Je nutné povedať, že sám Karel Roden má veľké šťastie na spoluprácu s režisérmi, ktorí jeho hereckému potenciálu dovolia vyniknúť, a to predovšetkým v hlavných hereckých úlohách.

Divákov zaujal v dráme z druhej svetovej vojny Habermannov mlyn inšpirovaný skutočnými udalosťami. Roden tu opäť dokázal, že hlavná úloha významného muža s neľahkým osudom mu dokonale sedí. Aj keď kritici voči filmu prejavili niekoľko výhrad, divácky bol prijatý veľmi dobre.

Skutočne však exceloval v dráme Lidice, kde stvárnil otca, ktorý sa za synovraždu dostáva do väzenia. Táto okolnosť ho prekvapivo zachráni pred vyvraždením dedinky Lidice, kde počas druhej svetovej vojny prebehla genocída všetkých obyvateľov. Výnimočný príbeh, kde sa po boku Rodena objavila napríklad aj slovenská herečka Zuzana Fialová vynikajúco približuje absurdné udalosti, ktoré k nešťastiu viedli.

Aktuálne si diváci môžu Rodenovo herecké umenie vychutnať v už spomínanom seriáli Terapia. V hlavnej úlohe psychiatra s ľahkosťou odhaľuje problémy či tragédia, s ktorými sa musia potýkať dnešní rodičia i partneri, no ukazuje že každodenné starosti neobchádzajú ani samotných terapeutov.

Otvoriť playlist Načítať playlist Uložiť playlist Sem potiahni filmy, ktoré sa ti páčia...