Momentálne pracujeme na odstránenie chyby - nefungujúce embedy v starších filmoch.
Ďakujeme za pochopenie.

VŠETKY NOVINKY UŽ OPRAVENÉ, pokiaľ Vám niečo chýba, kontaktujte nás na [email protected]
s pozdravom team najfilmy a najserialy

po novom S MINIMOM REKLÁM a VYSKAKUJÚCICH OKIEN

Film Tiché miesto je pocta mysterióznym príbehom30.10.2018
Film Tiché miesto je pocta mysterióznym príbehom

John Krasinski prišiel tento rok na filmovú scénu s minimalistickým nápadom, ale vyťažil z neho, čo sa dalo. Okrem režisérskej stoličky a podiele na scenári sa spolu so svojou životnou partnerkou objaví aj v hlavnej úlohe. Jednoduchý príbeh, minimum vysvetľovania a skvelý filmový zážitok – také sú hodnotenia nadšených divákov a kritikov.


Dej je celkom jednoduchý. Planéta Zem, je opäť raz zničená. Nevieme, čo sa stalo, prečo sa to stalo, ani čo čaká hlavných hrdinov. Dôležité je jediné, a to prežiť. Manželia Lee A Evelyn sa o to aspoň snažia. Spolu so svojimi tromi deťmi žijú na odľahlej farme, ktorú všemožne vybavili najrôznejšími opatreniami. Ako dlho to však bude na ochranu rodiny stačiť? Naviac Evelyn čoskoro privedie na svet ďalšie dieťa.

Rodina je vyčerpaná a začína si klásť otázku: „Ako to, že sa nevieme postarať o svoje deti? Kto sme? Prežiť im pomohla nepríjemnosť, ktorá sa nakoniec ukazuje ako zásadná. Najstaršia dcéra je hluchá, takže rodina sa naučila navzájom dorozumievať znakovou rečou.

Pravidlo prežitia je len jedno. Nedostať sa do kontaktu s nepriateľom, ktorý sa vzhľadom ani vychovaním nelíši od jemu podobných stvorení z iných filmov. Až na jeden rozdiel: tento síce nevidí a nič necíti, ale perfektne počuje. Aj najmenší zvuk znamená istú smrť. Hlavným hrdinom teda nezostáva nič iné, len stráviť celé dni bez jediného slova.

Atmosféra filmu, kde sa rodina obklopená poliami usiluje neupútať na seba ani najmenšiu pozornosť, sa pozvoľna stupňuje. Prítomnosť neustálej hrozby prezradenia, ktorú predstavuje náhodne spadnutý predmet, hračka na baterky či riziko, že sa rozplače najmladšie dieťa, sa opatrne prenáša aj na divákov. Na druhej strane sa príbehu darí vyhýbať sa tradičnému klišé ako množstvo krvi, veľa mŕtvych teenagerov či kričiaca blondínka.

Práve naopak, najmä vďaka tomu, že medzi úzkym osadenstvom hercov prevažujú deti a vy si neustále pripomínate, že ďalšie je na ceste, sú strach a obavy oveľa citeľnejšie a diváci nedokážu iné, len držať hlavným hrdinom palce. Stret sveta ľudí a nepriateľov sa blíži a nám ostáva len veriť, že všetko dobre dopadne.

Najnovšiemu počinu Johna Krasinského naozaj nie je čo vytknúť. V žánri mystery sa pohybuje opatrne, vyhýba sa klišé, na druhej strane sa však nepokúša ani o veľké inovácie. Tiché miesto je film, ktorý aj vďaka talentovanej Emily Blunt a prítomnosti mladučkej Millicent Simmonds v úlohe hluchej dcéry (ktorá naozaj hluchá je) disponuje silnou atmosférou a vy im ich úlohy naozaj uveríte.

Tiché miesto sú v rámci mystery počinom roka a my nemôžeme inak, len ho úprimne odporúčať.

Otvoriť playlist Načítať playlist Uložiť playlist Sem potiahni filmy, ktoré sa ti páčia...